![obrabiarka cnc](https://machiningexpert.pl/wp-content/uploads/2022/04/obrabiarka.png)
Obrabiarki CNC w przemyśle metalowym
Obrabiarki CNC w przemyśle metalowym. Obrabiarka CNC jest to maszyna sterowana numerycznie (Computerized Numerical Control) służąca obróbce różnych materiałów. Takie urządzenie umożliwia mechaniczną obróbkę przedmiotów w celu nadania im określonych kształtów i chropowatości powierzchni. Operacje wykonywane przez obrabiarkę CNC są programowane poprzez wbudowany mikrokomputer w związku z tym obróbka na maszynach CNC jest bardzo dokładna i powtarzalna. W branży mechanicznej skupiamy się przede wszystkim na obróbce stali, metali nieżelaznych oraz tworzyw sztucznych.
Obrabiarki CNC w przemyśle metalowym, które najczęściej spotykamy w zakładach produkcyjnych:
Tokarki CNC
![tokarka cnc](https://machiningexpert.pl/wp-content/uploads/2022/04/tokarka.jpg)
Tokarka CNC jest to maszyna przeznaczona do obróbki powierzchni zewnętrznych oraz wewnętrznych brył obrotowych. Obróbkę powierzchni zewnętrznych nazywamy toczeniem, natomiast obróbkę powierzchni wewnętrznych – wytaczaniem. Operacje tokarskie polegają na usunięciu warstwy materiału przy użyciu noża tokarskiego. Na tokarce ruch obrotowy wykonuje przedmiot obrabiany zamocowany w uchwycie, natomiast ruch posuwowy wykonuje narzędzie, które jest sztywno zamocowane w oprawce. W toczeniu wyróżniamy obróbkę zgrubną, kształtującą i wykańczającą.
Podstawowe elementy konstrukcji tokarki CNC:
- korpus
- łoże
- głowica narzędziowa
- suport
- napęd wrzeciona
- wrzeciono
- wrzeciennik
- uchwyt tokarski
- konik
- pulpit sterujący
Podstawowe operacje wykonywane na tokarce CNC:
- Planowanie
- Toczenie
- Wytaczanie
- Wiercenie
- Gwintowanie
- Rowkowanie
- Odcinanie
Frezarki CNC
![Frezarka cnc](https://machiningexpert.pl/wp-content/uploads/2022/11/centrum-obrobcze-mill-500-3-osiowe.jpg)
Frezarka to maszyna, która służy do obróbki powierzchni płaskich i kształtowych. Operacje frezarskie polegają na usunięciu warstwy materiału przy użyciu freza. Na frezarce ruch obrotowy wykonuje narzędzie natomiast ruch posuwowy wykonuje również narzędzie lub przedmiot obrabiany. Frezowanie obwodowe możemy podzielić na współbieżne oraz przeciwbieżne. W przypadku frezowania współbieżnego krawędź tnąca narzędzia porusza się zgodnie z posuwem materiału, a w przypadku frezowania przeciwbieżnego – przeciwnie do ruchu posuwowego materiału. Przeważnie na frezarkach CNC zalecaną opcją jest frezowanie współbieżne.
Podstawowe elementy konstrukcji frezarki CNC:
- korpus
- stół
- wrzeciono
- napędy
- układ pomiaru położenia
- pulpit sterujący
Podstawowe operacje wykonywane na frezarce CNC:
- Planowanie
- Frezowanie zgrubne i kształtujące
- Wiercenie
- Gwintowanie
- Frezowanie czopów i kieszeni
Szlifierki CNC
![szlifierka cnc](https://machiningexpert.pl/wp-content/uploads/2022/11/szlifierka-do-plaszczyzn-3.jpg)
Szlifowanie jest to obróbka wykończeniowa powierzchni wykonywana przy użyciu narzędzi ściernych, dzięki której możemy uzyskać duże dokładności wymiarowe i kształtowe oraz małą chropowatość powierzchni. Maszyny przeznaczone do tego typu obróbki nazywamy szlifierkami, a narzędzia skrawające to ściernice. Szlifierki możemy podzielić na szlifierki do wałków oraz do płaszczyzn.
Podstawowe elementy konstrukcji szlifierki kłowej CNC:
- łoże
- stół
- wrzeciennik przedmiotowy
- konik
- obciągacz diamentowy
- kły
- ściernica
- wrzeciennik narzędziowy
- pulpit sterujący
Elektrodrążarki drutowe CNC
![elektrodrążarka drutowa edm](https://machiningexpert.pl/wp-content/uploads/2022/04/edm.jpg)
Obróbka elektroerozyjna WEDM (Wire Electrical Discharge Machining) to metoda obróbki metali oparta na uzyskaniu erozji elektrycznej towarzyszącej wyładowaniom elektrycznym. W przypadku elektrodrążarek drutowych WEDM rolę elektrody roboczej pełni przewijany drut. Tego typu obróbka pozwala na uzyskanie skomplikowanych kształtów, które byłyby trudne lub niemożliwe do wykonania tradycyjnymi metodami obróbki skrawaniem. Tą metodą wykonujemy między innymi stemple, matryce oraz formy wtryskowe.
Wycinarki laserowe CNC
![wycinarka laserowa](https://machiningexpert.pl/wp-content/uploads/2022/04/laser.png)
Cięcie laserowe blach polega na wycinaniu różnych kształtów z arkuszy blaszanych. Detale wycinane są przy pomocy wiązki lasera oraz gazów technicznych o dużej czystości. Tego typu obróbka charakteryzuje się dużą prędkością cięcia, jednak im grubszą blachę tniemy, tym gorsza jest jakość uzyskanej powierzchni. W związku z tym na wycinarkach laserowych wycinamy przeważnie cienkie blachy.
Zdjęcia w artykule pochodzą ze strony firmy CORMAK.